Każda osoba przygotowująca się do zawodów wędkarskich musi zadbać o właściwe wyposażenie i skompletowanie odpowiedniego zestawu produktów. Wszystkie niezbędne zapisy dotyczące dopuszczalnego sprzętu zawsze znajdują się w regulaminie konkretnych zawodów. Przed przeczytaniem regulaminu i przystąpieniem do rywalizacji warto poznać popularne modele spławików wykorzystywanych w trakcie zawodów w wędkarstwie spławikowym.

Najważniejszy jest regulamin zawodów

Zanim zaczniesz się zastanawiać nad doborem odpowiedniego rodzaju spławika, musisz uważnie i ze zrozumieniem przeczytać regulamin wybranych przez Ciebie zawodów. W przepisach obowiązujących w danym turnieju wyraźnie napisane jest co wolno, a czego nie wolno uczestnikom. Wykluczenie z zawodów z powodu próby wykorzystania niedozwolonego sprzętu to najgorsze, co może spotkać wędkarza. Dokładne zapoznanie się z regulaminem ważne jest szczególnie w przypadku początkujących wędkarzy, którzy w rywalizacji tego typu biorą udział po raz pierwszy. Takie osoby mogą nie znać przepisów, ale nie zwalnia ich to z obowiązku przestrzegania zasad obowiązujących na łowisku.  

Regulamin niemal wszystkich zawodów wędkarskich dostępny jest na stronie internetowej wybranego wydarzenia. Często można się z nim zapoznać również na miejscu w dniu zawodów. Dokument zawiera wszystkie niezbędne informacje na temat sprzętu, dozwolonych zanęt i przynęt, sposobu przyznawania punktów, kosztów czy ogólnych zasad konkursu. Dowiesz się z niego także wszystkiego na temat dyskwalifikacji i możliwych eliminacji z zawodów. Do lektury należy przystąpić przed wyjściem na zakupy i wyborem spławików. Pozwoli to uniknąć sytuacji kupna akcesoriów, których później nie będziesz mógł wykorzystać.

Czym kierować się podczas wyboru spławików?

Kiedy znasz już regulamin i wiesz jaki rodzaj spławików wykorzystywany jest w zawodach wędkarskich, w których będziesz brał udział, możesz przystąpić do wyboru odpowiednich modeli. Wybrane przez Ciebie spławiki powinny charakteryzować się wysoką jakością wykonania przy użyciu solidnych i trwałych materiałów. Spławiki muszą wytrzymać walkę z największymi okazami, dlatego ich jakość jest niezwykle istotna.

Doskonałą propozycją są w tym przypadku spławiki zawodnicze Expert stworzone we współpracy ze zwycięzcą wielu ogólnopolskich indywidualnych zawodów spławikowych – Mariuszem Sułkiem. Modele sygnowane nazwiskiem wielokrotnego Mistrza Polski charakteryzują się wzmocnioną konstrukcją odporną na uszkodzenia. Bogaty wybór dostępnych modeli pozwala dobrać spławik do indywidualnych potrzeb każdej osoby biorącej udział w zawodach wędkarskich.

Innym rozwiązaniem polecanym profesjonalistom i osobom uczestniczącym w zawodach spławikowych są modele zaprojektowane we współpracy z Team Expert Suszec.  Wielogodzinne testy, próby i przemyślenia doprowadziły do stworzenia spławików odpowiadających na potrzeby najbardziej wymagających wędkarzy. Wykorzystanie wyselekcjonowanych materiałów najwyższej klasy daje pewność, że spławiki zawodnicze Team Expert Suszec przetrwają nawet intensywne wędkowanie w trudnych warunkach  oraz hole największych ryb.