Wędkowanie to hobby, które wymaga zaangażowania, cierpliwości, wiedzy i odpowiedniego wyposażenia. Ostatni czynnik składa się z kolei z wielu mniejszych elementów, o których należy pamiętać. Oczywiście doświadczenia nabywa się z czasem. Są jednak podstawy, które musi znać i posiadać każdy, kto chce złowić swój pierwszy okaz. Jednym z głównych elementów jest kołowrotek wędkarski. Czym się charakteryzuje? Dlaczego jest tak ważny? I jak wybrać model, który spełni wszystkie nasze oczekiwania? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.    

Kołowrotek - charakterystyka

Kołowrotek jest jednym z najbardziej podstawowych narzędzi, jakimi może posługiwać się wędkarz. Dzięki swojej konstrukcji służy głównie do nawijania i magazynowania linki wędkarskiej w tym żyłki lub plecionki o różnej grubości. Podczas nawijania linka gromadzona jest w części nazywanej szpulą kołowrotka. Wyróżniamy części ruchome, w których nawijanie polega na obracaniu bezpośrednio szpulą lub stałe, gdzie linkę nawija się poprzez obracanie specjalną korbką. Kolejnym ważnym elementem jest hamulec, który decyduje o sprawnym holowaniu ryby. Ze względu na swoją istotną funkcję powinien on być wykonany z największą starannością i na bazie wysokiej jakości materiałów. Jeśli jest dobrze dobrany, doskonale amortyzuje zrywy ryby i ułatwia nam wędkowanie. Wyróżniamy hamulce przednie, które umiejscowione są na górze szpuli, a także hamulce tylne, które znajdują się w przekładaniach kołowrotka.     

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Decydują się na zakup kołowrotka wędkarskiego, powinniśmy przede wszystkim określić, czy jest on wykonany z trwałych materiałów. Najlepiej, by bazował na aluminium, czyli na materiale odpornym na wilgoć i zachowującym swoje właściwości. Warto pamiętać, że czynnik ten ma bezpośredni wpływ na masę kołowrotka, która powinna być dopasowana do naszych możliwości i zaplanowanej techniki połowu. Jeśli “polujemy” na karpia liczy się przede wszystkim daleki wyrzut, a co za tym idzie - cięższy kołowrotek. Z kolei podczas wędkowania metodą spinningową wykonuje się sporo ruchów zarówno samą wędką, jak i kołowrotkiem, dlatego niska waga ma ogromne znaczenie dla naszego ciała.   

Jakie jeszcze parametry należy wziąć pod uwagę? W grę wchodzi przede wszystkim tzw. przełożenie kołowrotka wędkarskiego, które oznacza liczbę obrotów szpuli w momencie jednego, pełnego zakręcenia korbką. Parametr ten mówi nam także, jak dużo linki zostanie nawinięte na szpulę, gdy dokonamy jednego pełnego obrotu. Inna cecha to pojemność szpuli, która decyduje o tym, jak dużo żyłki, o konkretnej średnicy grubości, można nawinąć na kołowrotek. Warto zwrócić uwagę także na ilość łożysk i przystosowanie sprzętu do konkretnej metody łowienia.

Cena a jakość               

Podczas zakupu sprzętu do wędkowania, wiele osób zadaje sobie pytanie, z jakiej półki cenowej warto skorzystać. Eksperci są zgodni: decydującym czynnikiem powinien być etap zaawansowania, na jakim jesteśmy. Profesjonaliści mogą pozwolić sobie na droższy sprzęt, który oprócz podstawowych parametrów wykazuje też dodatkowe możliwości. Z kolei osoby początkujące powinny skorzystać z tańszych, ale wciąż doskonałych pod względem jakości produktów. Taka decyzja pozwala na ciągły rozwój bez nadmiernego obciążania kieszeni. Nie oznacza to jednak wybierania najtańszych, często podrobionych kołowrotków. Ich niska w większości przypadków wiąże się ze słabą jakością, co znacznie pogorszy nasze wyniki. W miarę nabierania wprawy możliwe jest przechodzenie do lepszych elementów, które nie tylko prezentują się profesjonalnie, ale także ułatwiają osiąganie coraz lepszych efektów.  

Nasza oferta

Dla wszystkich, którzy szukają kołowrotków w dobrej cenie i o doskonałej jakości, przygotowaliśmy naszą ofertę. Dostępne na naszej stronie internetowej propozycje zachęcają swoją jakością i możliwościami. Poznajmy bliżej trzy z nich.

Jedna z propozycji to kołowrotek Cresta Method Blaster 2000 LCS. Czym się wyróżnia? To praktycznie jedyny na rynku nieduży, feederowy kołowrotek z wolnym biegiem. Posiada w komplecie dwie aluminiowe szpule wycinane w technologii CNC: jedną płytką i jedną głęboką. Podwójna, aluminiowa rączka pozwala na sprawne operowanie zestawem a dwie dostępne wielkości (2000 i 3000) sprawią, że możliwe jest dobieranie odpowiedniego zestawu na konkretne łowisko. Produkt wyróżnia się także jednokierunkowym łożyskiem oporowym, wolnym biegiem szpuli LCS, systemem oscylacji S-Curve, szybkim przełożeniem 5,0:1, korpusem i rotorem wykonanymi z wytrzymałego, a jednocześnie lekkiego grafitu, zapasową głęboką szpulą aluminiową, bardzo mocną konstrukcją kabłąka wielotarczowego, precyzyjnym hamulcem przednim, a także dynamicznie wyważonym rotorem.

Inna opcja to kołowrotek Redarc 2019 1000 holenderskiej firmy. To konstrukcja znana praktycznie wszystkim wędkarzom, zarówno w Polsce jak i całej Europie. Najnowsza wersja nadal posiada wiele cech wspólnych ze starym RedArciem, w tym korpus wykonany z aluminium Tuff Body, ślimakowy system oscylacji szpuli Worm Shaft, mocny pogrubiony kabłąk, aluminiową szpulę, rączkę wykonaną w technologii CNC, a także OWC, czyli natychmiastową blokadę biegu wstecznego. Wykazuje jednak nowe, innowacyjne cechy, takie jak większe, aluminiowe pokrętło szpuli, bardziej precyzyjny hamulec przedni, wkręcana korbka, metalowy klips do żyłki, ceramiczna rolka kabłąka zamiast łożyska, grafitowy, czy wygodniejszy i lżejszy rotor.

Trzecia z popularnych propozycji to kołowrotek Cresa Advantor 3000, czyli delikatnie zmodyfikowana wersja popularnego Advantora S, najbardziej zaawansowanego kołowrotka feederowego marki Cresta. Nowy model posiada przede wszystkim szybsze przełożenie, delikatnie skróconą korbę z mniejszym uchwytem oraz dostępną wielkość 30. Wszystko to sprawia, że jest idealną propozycją dla każdej metody połowu wymagającej szybkiego operowania kołowrotkiem (łowienie na spławik, czy delikatny feeder). Już dziś poznaj nasza ofertę i wybierz kołowrotek, który spełnia Twoje oczekiwania!