Kołowrotki wędkarskie to akcesoria wykorzystywane przy połowie metodą spinningową, gruntową czy muchową. Z uwagi na fakt, że jest to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia większości wędkarzy, umiejętność prawidłowego doboru kołowrotka jest niezwykle ważna. W dzisiejszym artykule bliżej przyjrzymy się jednemu z parametrów branych pod uwagę przy wyborze tych akcesoriów. Czy waga kołowrotka ma jakieś znaczenie przy zakupie? Jeśli tak, to jak duże? Zapraszamy do lektury.

Jaką funkcję pełni kołowrotek w zestawie wędkarskim?

Kołowrotek to produkowany najczęściej z aluminium lub grafitu element, którego podstawową funkcją jest nawijanie i przechowywanie żyłki/plecionki na szpuli. Im więcej żyłki lub plecionki znajduje się na szpuli, tym dalsze wyrzuty może wykonywać wędkarz (ma to znaczenie np. przy polowaniu na karpia). Kołowrotek odpowiada także za ochronę przed zerwaniem się linki podczas holu ryby nabitej na hak. Zarówno samo holowanie, jak i późniejsze wyciąganie ryby na brzeg jest znacznie prostsze dzięki dobrej jakości kołowrotkowi.

Rodzaje kołowrotków wędkarskich

Na rynku istnieje wiele rodzajów kołowrotków wędkarskich. Ich podział uzależniony jest od konkretnych parametrów, którymi wyróżniają się poszczególne modele. Ze względu na typ szpuli wyróżniamy kołowrotki ze szpulą stałą oraz ruchomą. W tych pierwszych linka nawijana jest poprzez obracanie specjalną korbką, a w drugich nawijanie opiera się na obracaniu bezpośrednio szpulą. Kołowrotki dzielą się również na modele z przednim i tylnym hamulcem. Przednie hamulce znajdują się na górze szpuli, natomiast tylne w przekładniach kołowrotka. W dobrych sklepach wędkarskich znaleźć można też modele dedykowane konkretnej metodzie połowu lub gatunkowi ryb. Kołowrotki spinningowe, karpiowe czy sumowe to tylko niektóre z nich.

Na jakie parametry należy zwracać uwagę przy wyborze kołowrotka?

Jeżeli jesteś jedną z osób, które decydują się na wędkarstwo gruntowe czy spinningowe, kupno dobrej jakości kołowrotka to dla Ciebie jedno z głównych zadań, przed którymi stajesz. Jest ono szczególnie trudne dla początkujących wędkarzy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym hobby.

Prawidłowo dobrany kołowrotek wędkarski powinien charakteryzować się właściwym rozmiarem, mocnym i płynnie działającym hamulcem oraz odpowiednią liczbą trwałych, odpornych na uszkodzenia łożysk. Istotny jest również materiał wykonania, typ przełożenia, pojemność szpuli oraz ewentualne elementy dodatkowe w postaci licznika głębokości czy sygnalizatora brań. Wszystkie te parametry należy dobierać do wybranej przez siebie metody połowu, gatunku ryb, rodzaju zbiornika, a także własnych przyzwyczajeń. Nie ma bowiem dwóch takich samych wędkarzy. Każdy powinien dobierać kołowrotek do swoich indywidualnych potrzeb.

Czy waga kołowrotka ma wpływ na końcowy wybór?

Istnieją wędkarze, dla których waga kołowrotka ma bardzo duże znaczenie podczas wyboru tego elementu. Inni nie przywiązują do tego parametru aż tak dużej uwagi. Jak to wygląda w praktyce? Tutaj również wiele zależy od metody połowu oraz osobistych preferencji wędkarza. Przy dalekich wyrzutach lepiej sprawdzają się modele cięższe. Z kolei w trakcie polowania metodą spinningową, która wymaga od łowiącego dużej mobilności i wykonywania sporej ilości ruchów zarówno całą wędką, jak i samym kołowrotkiem, lepszym wyborem są modele lżejsze, nieobciążające nadmiernie rąk. Zasada w tym przypadku jest prosta – im cięższy kołowrotek, tym większe okazy można z jego pomocą złowić.