Spławik to lekki kawałek materiału (drewna np.balsa lub tworzywa sztucznego np. styropian), który unosi się na wodzie i sygnalizuje moment złapanie przynęty przez rybę. Spławiki mogą mieć różne kształty. Ich rodzaj jest zależny od typu łowiska (rzeka, jezioro). Istnieją różne modele spławików.

Spławiki stałe i przelotowe


Najbardziej popularnym modelem, którego najłatwiej wszędzie spotkać, jest spławik przelotowy. Żyłka w tego typu spławikach przechodzi przez dolne oczko umiejscowione w dolnej części spławika. Na żyłce głównej umiejscowiony jest stoper, którego zadaniem jest utrzymywanie spławika w wodzie w pozycji pionowej. Spławiki tego typu dobrze sprawdzają się na głębszych zbiornikach.

Z kolei, na wodach płytkich dobrze sprawdza się tzw. spławik EXPERT montowany na stałe (do głębokości około dwóch metrów), który nie potrzebuje specjalnych stoperów, gdyż spławiki są na stałe przymocowane do żyłki. Używamy ich najczęściej razem z wędkami pozbawionymi przelotek i kołowrotka tzw. batami i tyczkami. Jednakże jeśli chcemy łowić w szybszym nurcie dalej od brzegu, znakomicie sprawdzą się one np. przy metodzie bolońskiej, która charakteryzuje się tym, że używamy długich wędek z przelotkami (6-7m) i wędki te pozwalają nam stworzyć zestaw bazujący na spławiku montowanym na stałe.

Spławiki do łowienia odległościowego


Bardziej doświadczeni wędkarze, mogą korzystać ze spławików typu waggler, które służą do łowienia ryb typu odległościowego. Dzięki długiej antenie i nisko położonemu środkowi ciężkości, takimi spławikami możemy rzucać bardzo daleko i to z dość dużą celnością. Korpus najczęściej wykonany jest z balsy a długa antena z trzciny, polycarbonu czy nawet węgla. Jeżeli chcemy łowić w głębszej wodzie, konieczne będzie również większe obciążenie. Dzięki odpowiedniemu wyważeniu oraz długiej, czułej antenie bardzo dobrze sygnalizują one branie przez rybę.

Spławiki żywcowe i do końcówki świecącej


Spławiki żywcowe i do końcówki świecącej są używane najczęściej przy połowach drapieżników (szczupaków, sumów, okoni czy węgorzy). Są one zazwyczaj większe (mają większą wyporność) i pozwalają na użycie większych przynęt naturalnych, robaków czy martwej rybki. Dodatkowo pozwalają one bardzo często na używanie końcówki świecącej, umieszczanej w antenie spławika, przez co możemy wędkować również w nocy, kiedy to drapieżnik żeruje najlepiej.


Jeżeli jesteśmy początkującymi wędkarzami, warto upewnić się w profesjonalnym sklepie wędkarskim, jaki spławik należy wybrać w zależności od miejsca połowu, oraz ryb, które chcemy złowić.