Przełożenie to bardzo ważny parametr podczas wyboru kołowrotka wędkarskiego. Jego wielkość określa, jak szybko dany kołowrotek nawija żyłkę. Od tej wartości zależy tempo nawijania żyłki na szpulę. Im wyższe przełożenie, tym kołowrotek działa szybciej. W jaki sposób odpowiednio dobrać przełożenie kołowrotka? Na co zwrócić szczególną uwagę? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Czy przełożenie kołowrotka wędkarskiego ma duże znaczenie?

Dla wielu wędkarzy przełożenie ma decydujące znaczenie przy wyborze kołowrotka wędkarskiego. Bardzo duża grupa entuzjastów wędkarstwa uzależnia swój wybór właśnie od tego parametru. W zależności od indywidualnych przyzwyczajeń i doświadczenia wybierają oni modele o różnej wartości. Parametr ten informuje, ile obrotów wokół szpuli wykonuje element prowadzący żyłkę (kabłąk) przy jednym obrocie korbki. Standardowym przedziałem wartości przełożenia w większości kołowrotków używanych do spinningu jest od 5,0:1 do 5,5:1. Wartość 5,5:1 oznacza, że na jeden obrót korbki, element prowadzący żyłkę wykonuje 5,5 obrotu wokół szpuli.

Wśród dostępnych na rynku kołowrotków spinningowych istnieją oczywiście modele zarówno z niższym, jak i wyższym przełożeniem. Kołowrotki z niskim przełożeniem sprawdzają się podczas kompletowania zestawu na niektóre gatunki drapieżne, np. sumy. Ich cechą charakterystyczną jest większa moc przekładni (większa wytrzymałość) w porównaniu z modelami o wyższych parametrach. Walka z dużymi drapieżnikami jest dzięki temu znacznie prostsza i bezpieczniejsza. Szybsze modele, tzn. te z wyższym przełożeniem, charakteryzują się znakomitymi możliwościami szybkiego prowadzenia przynęt. W związku z tym są często wybierane przez wędkarzy prowadzących połowy zarówno ryb słodkowodnych (np. sandaczy), jak i morskich drapieżników (belon, troci).

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze kołowrotka?

Przełożenie to bardzo ważny, jednak niejedyny parametr, na który należy zwracać uwagę podczas wyboru kołowrotka. Niemniej istotny jest również jego rozmiar, a także rodzaj hamulca i typ szpuli. Rozmiar dobierany jest przede wszystkim do gatunku ryb, na które mamy zamiar polować. Im większe okazy, tym większy kołowrotek. Do metody spinningowej polecane są przede wszystkim mniejsze modele, które są lżejsze i łatwiejsze w obsłudze. Jeśli chodzi o typ hamulca, to spinningiści częściej używają kołowrotków z przednim hamulcem. Takie modele są precyzyjniejsze, łatwiejsze w regulacji, a w wielu przypadkach też trwalsze i solidniejsze. Wszystko zawsze zależy jednak od indywidualnych przyzwyczajeń i upodobań konkretnego wędkarza.