Spławik to jeden z najważniejszych elementów zestawu wędkarskiego. Wykorzystuje się go przede wszystkim w znanej i popularnej metodzie spławikowej. Zadaniem każdego spławika jest sygnalizowanie brania ryby. Element ten odpowiada też za ustawienie przynęty na odpowiedniej głębokości. Spławiki można kupić w sklepie wędkarskim lub zrobić samodzielnie. Które z nich sprawdzają się lepiej? O czym trzeba pamiętać, wybierając odpowiedni model? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu. Zachęcamy do lektury.

Rodzaje spławików wędkarskich

Współcześni wędkarze mają niemal nieograniczony wybór spławików wędkarskich. Poszczególne modele różnią się pomiędzy sobą rozmiarem, kształtem, kolorem oraz materiałem wykonania. Spławiki dzielą się również ze względu na typ mocowania. Na rynku znaleźć można modele przelotowe i stałe. W tych pierwszych żyłka przewlekana jest przez małe oczko znajdujące się w dolnej części spławika. Spławiki te mocowane są jedno- lub dwupunktowo (w zależności od liczby oczek). Niezbędnym elementem zestawu jest gumowy stoper, który zapobiega zsuwaniu się spławika z linki. Stoper należy nałożyć na żyłkę przed włożeniem spławika.

W modelach stałych nie stosuje się stoperów. Spławik mocowany jest do żyłki na stałe, co oznacza, że poruszanie nim jest niemożliwe. Nie można przez to regulować głębokości zanurzenia spławika w zbiorniku. Modele stałe wykorzystywane są do łowienia na płytkiej wodzie (np. w rzece lub kanale), natomiast przelotowe lepiej sprawdzają się w przypadku głębszych zbiorników (jeziora, stawy). Spławiki przelotowe są niezawodne przede wszystkim przy metodzie odległościowej, wymagającej dalekich wyrzutów.

Czy spławik można wykonać samodzielnie?

Spławiki wędkarskie najczęściej wykonuje się z drewna. W związku z tym, że jest to materiał łatwo dostępny, każdy może pokusić się o samodzielną próbę zrobienia tego elementu. Najlepsze jest do tego miękkie drewno balsy. Roślina ta nie występuje jednak w Europie, więc można zastąpić ją drewnem lipowym lub klonowym. Po wycięciu kawałka drewna o odpowiedniej długości oraz wyciosaniu właściwego kształtu należy wykonać otwór do mocowania żyłki. W tym celu warto użyć małego wiertła. Po wywierceniu otworu trzeba umieścić w nim oczko, czyli cienki drucik skręcony w małą pętelkę.

Następny krok to przymocowanie antenki oraz kila. Antenką może być kawałek drewna bambusowego, plastikowy pręt lub patyczek do szaszłyków. Do wykonania kila niezbędny jest sztywny, mocny i trwały drut. Bez tego elementu prawidłowe wyważenie korpusu spławika nie jest możliwe. Zarówno oczko, jak i antena oraz kil mocowane są do spławika przy użyciu kleju. Ostatnim etapem prac jest pomalowanie spławika na wybrany kolor.

Spławik od renomowanego producenta – gwarancja jakości i niezawodności

Mimo że samodzielne wykonanie spławika może dostarczyć wiele radości, to nigdy nie będzie on tak dobry, jak wysokiej jakości model zakupiony u renomowanego producenta. Wieloletnie doświadczenie oraz dostęp do najlepszego gatunku drewna pozwala nam tworzyć spławki odpowiadające na potrzeby najbardziej wymagających wędkarzy. Dostępne w naszym sklepie spławiki Expert wyróżniają się solidną budową oraz doskonałą sygnalizacją brania. Dzięki nim złowienie wymarzonego okazu jest znacznie prostsze.

Większość naszych spławików produkujemy z balsy. To materiał charakteryzujący się dużą lekkością, miękkością, sprężystością i łatwością obróbki. Dzięki niewielkiej gęstości wykonane z niego spławiki znakomicie unoszą się na wodzie. Efektu tego nie da się osiągnąć, wykorzystując drewno klonu czy lipy. Spławiki kupione w naszym sklepie są trwałe, wytrzymałe i odporne na szkodliwe działanie wody. Jednocześnie są ekologiczne i w pełni biodegradowalne. Rozkładają się samoistnie. Korzystanie z nich nie ma niekorzystnego wpływu na środowisko naturalne.