Wśród wielu dostępnych na rynku rodzajów kołowrotków wędkarskich szczególną grupę stanowią modele z wolnym biegiem. Ze względu na nowoczesny mechanizm zapobiegający zrywaniu się żyłki podczas holu ryby kołowrotki te stanowią ciekawą alternatywę dla klasycznych modeli. Przy jakich połowach najlepiej sprawdzą się kołowrotki wyposażone w wolny bieg? Na to pytanie odpowiadamy w dalszej części artykułu. Zachęcamy do lektury.

Czym jest i jak działa kołowrotek z wolnym biegiem?

Kołowrotki z wolnym biegiem pojawiły się na rynku w połowie lat 80. XX wieku. Od razu zyskały grono zwolenników, którzy zaczęli doceniać je za niestandardową budowę i nowe możliwości wykorzystania. Obecnie akcesoria te stanowią podstawę wyposażenia wielu współczesnych wędkarzy.

Skąd wzięła się popularność modeli z wolnym biegiem? W głównej mierze wynika to z zasady ich działania. Kołowrotki te zwykle wyposażone są w dwa hamulce. Pierwszy z nich odpowiada za regulację oporu szpuli, natomiast drugi przeznaczony jest wyłącznie do wolnego biegu i zaczyna pracować dopiero po jego uruchomieniu. Możliwość rozłączenia mechanizmu ze szpulą, a co za tym idzie, sterowania natężeniem wolnego biegu, daje szansę na przejęcie pełnej kontroli nad szybkości nawijania żyłki. To wędkarz decyduje, jak szybko linka będzie nawijana na szpulę. W czasie brania żyłka wysuwa się powoli, co zmniejsza opór i przekłada się na większy komfort w trakcie holu. Z perspektywy wędkarza ma to ogromne znaczenie, ponieważ złowienie wymarzonego okazu jest dzięki temu znacznie prostsze. Inną istotną zaletą kołowrotków z wolnym biegiem jest fakt, że ich zastosowanie minimalizuje ryzyko zerwania się żyłki oraz zapobiega wciągnięciu do wody całego zestawu.

Polujesz na duże okazy? Kołowrotki z wolnym biegiem są stworzone dla Ciebie

Kołowrotki wyposażone w wolny bieg wybierane są przede wszystkim przez wędkarzy polujących na duże okazy ryb drapieżnych, takich jak sandacz czy szczupak. Osobniki te zazwyczaj są bardzo waleczne i nie poddają się przy pierwszej możliwej okazji. Kołowrotek z wolnym biegiem ułatwia walkę z drapieżnikami i zwiększa skuteczność połowów. Z modeli tych bardzo często korzystają wędkarze łowiący metodą gruntową, polujący na karpie, amury oraz inne gatunki z rodziny karpiowatych. Po zarzuceniu wędki wystarczy odłożyć sprzęt na przygotowaną wcześniej podpórkę, włączyć wolny bieg i czekać na branie. Gdy ryba pobierze przynętę, wędkarz może odłączyć pomocny mechanizm i zacząć bezpieczny hol do brzegu.

Nie tylko wolny bieg – na jakie inne parametry musisz zwracać uwagę przy wyborze kołowrotka?

Podczas wyboru kołowrotka na karpia czy innego drapieżnika warto zwracać uwagę nie tylko na obecność wolnego biegu. Dobry model musi mieć pojemną szpulę, szczególnie jeśli zamierzasz łowić na dużych dystansach. Odpowiedni zapas żyłki przyda się w przypadku walki z naprawdę dużym okazem. Niektóre ryby potrafią bowiem wyrywać się i walczyć na odległości nawet kilkudziesięciu metrów od brzegu. Niezwykle istotny jest solidny uchwyt oraz dobrej jakości hamulec. Twoją uwagę powinien przykuć również rodzaj przełożenia i ilość łożysk. Nie możesz zapomnieć także o właściwym rozmiarze, który powinien być dobrany do wielkości używanego przez Ciebie wędziska.