Absolutną podstawą dla każdego wędkarza są okulary przeciwsłoneczne, które w bardziej słoneczne dni wpłyną na jakość oraz komfort widzenia chronią oczy przed nadmiarem światła. Wielu z nich ogranicza się do nich oraz do czapki z daszkiem, która dodatkowo osłania oczy. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie, które spowoduje, że wędkowanie będzie przyjemniejsze i bardziej skuteczne, ale też bezpieczniejsze dla wzroku.

Okulary polaryzacyjne

Tym, czego poszukują wędkarze najczęściej są przeciwsłoneczne okulary polaryzacyjne. Letnie światło słoneczne może być dodatkowo uciążliwe, kiedy załamuje i odbija się na tafli wody. Okulary polaryzacyjne pozwalają wyeliminować nadmiar rozproszonych wiązek świetlnych, odblasków oraz refleksów, które utrudniają dobre widzenia i wpływają na komfort wędkowania zwłaszcza w pełnym słońcu. 

Soczewki polaryzacyjne w różnych wariantach

Soczewki wykorzystujące zjawisko polaryzacji są zarówno dostępne do tradycyjnych, przezroczystych szkieł, jak i do okularów przeciwsłonecznych, o różnym stopniu przyciemnienia. Dodatkową ochronę dla oczu zapewniają filtry UV, które zabezpieczają je przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Są one standardem, jeśli chodzi o okulary wędkarskie, jednak warto upewnić się o ich obecności przed zakupem. 

Nie tylko dla wędkarzy 

Wbrew pozorom nie tylko wędkarze korzystają z okularów polaryzacyjnych. Są one częstym elementem wyposażenia kierowców, ale też osób uprawiających sporty zimowe lub spędzające po prostu dużą ilość czasu na śniegu, który ma właściwość zwiększonego odbijania światła, przez co wpływa również na stan naszego wzroku. Coraz częściej stają się one alternatywą dla tradycyjnych okularów przeciwsłonecznych, właśnie dlatego, że poprawiają komfort widzenia, ale nie wpływają na kolorystykę i wyglądów obrazów. Będzie to zatem rozwiązanie odpowiednie także dla miłośników pieszych wycieczek.