Kotwice wędkarskie to podstawowy element wyposażenia wielu wędkarzy. Te niewielkie akcesoria to nic innego jak rozstawiony po obwodzie podwójny lub potrójny hak wykorzystywany podczas połowu na przynęty sztuczne w spinningu czy na spławik metodą „na żywca”. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, w jaki sposób prawidłowo używać kotwic wędkarskich. Zapraszamy do lektury.

Czym są kotwice wędkarskie i do czego są wykorzystywane?

Jeżeli lubisz połowy metodą spinningową i często wykorzystujesz do nich sztuczne, gumowe przynęty, to z całą pewnością wiesz, zarówno czym są kotwice wędkarskie, jak i do czego się ich używa. Jeśli jednak nie jesteś fanem spinningu lub dopiero zaczynasz swoją przygodę z wędkarstwem, powinieneś poznać budowę oraz zastosowanie tego elementu.

Kotwice to specjalny rodzaj haków wędkarskich, na których umieszcza się przynęty. Od tradycyjnych jednoramiennych haków odróżnia je jednak konstrukcja. Kotwice zbudowane są z dwóch lub trzech ramion. Dzięki temu dużo łatwiej jest umieścić na nich większe przynęty sztuczne wykorzystywane w metodzie spinningowej. Z powodu charakterystycznej budowy kotwice wybierane są przede wszystkim przez wędkarzy łowiących duże okazy słodkowodnych ryb drapieżnych. Akcesoria te znakomicie sprawdzają się również do zbrojenia pilkerów w czasie polowania na dorsze, łososie oraz inne gatunki ryb morskich.

O czym należy pamiętać, używając kotwic wędkarskich?

Kotwice wędkarskie to akcesoria, które z całą pewnością nie są polecane początkującym. Bardzo często także bardziej doświadczeni wędkarze mają problem z prawidłowym użytkowaniem tych elementów. Trzeba bowiem pamiętać, że nieumiejętne zbrojenie kotwicy może zakończyć się śmiercią ryby, dlatego tak ważne jest, aby znać zasady właściwego użytkowania kotwic. Jakie są to zasady?

Niezwykle istotny jest dobór odpowiedniego modelu dopasowanego zarówno do rozmiaru przynęty, jak i gatunku ryby, na którą mamy zamiar polować. Długość kotwicy przy metodzie spinningowej nie powinna przekraczać 2/3 długości używanej przynęty. Dzięki temu jej końcówka będzie pracowała w wodzie, tworząc efekt ruszającego się ogona. Jeśli chodzi o połów metodą „na żywca”, to w tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na wielkość przynęty żywej. Kotwica nie powinna przekraczać około 1/8-1/10 długości przynęty.

Jeśli szukasz trwałych i odpornych na ścieranie kotwic wędkarskich produkowanych z najwyższej jakości materiałów, powinieneś zapoznać się z ofertą firmy EXPERT. Pamiętaj, że prawidłowy dobór tych akcesoriów ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo łowionych okazów. Tylko odpowiednio gładkie, chemicznie ostrzone modele gwarantują połów, który nie będzie śmiercionośny dla ryby.