Wiele osób uważa, że wędkowanie to jeden z najlepszych sposobów na odpoczynek i pozbycie się stresu. Jeśli zastanawiasz się, czy to hobby dobre także dla Ciebie, spróbuj! Na początku możesz mieć mnóstwo pytań. Jest przecież wiele różnych technik wędkowania, dostępne wyposażenie jest niemal nieograniczone, a każdy może udzielać Ci nieco innych porad. Od czego więc zacząć? W naszym artykule podpowiadamy, o czym powinieneś pamiętać, jeśli chcesz, by Twoja przygoda z wędkowaniem była udana.

Wędkowanie, a wiedza

Chociaż wędkowanie zaliczane jest do hobby, wymaga odpowiedniego przygotowania. Wielu profesjonalistów podkreśla, że fundamentem zadowolenia jest zdobycie podstawowej, a potem zaawansowanej wiedzy. W grę wchodzą zarówno informacje o sprzęcie, którego możemy użyć, jak i bardziej biologiczne aspekty. Warto dowiedzieć się m.in., jaka przynęta sprawdzi się w przypadku konkretnego gatunku ryby oraz w jakim zbiorniku spotkamy upragniony okaz. Czy masz już niezbędną wiedzę? Jeśli tak, to świetnie. Jeśli nie - nie załamuj się. Każdy kiedyś zaczynał swoją przygodę z wędkowaniem, dlatego nie musisz na stracie posiadać zasobu godnego zawodowca. Jednocześnie ważne są chęci i ciągła praca, tak by zakres wiedzy każdego dnia się powiększał. Skąd czerpać informacje? Warto zajrzeć do poradników i książek o tej tematyce. Ogrom informacji znajdziesz także w internecie, szczególnie w postaci filmików instruktażowych, czy ciekawych wpisów na forach.

Niezbędne formalności

Kolejny ważny element to dopełnienie wszystkich koniecznych formalności. Przede wszystkim należy zadbać o wyrobienie Karty Wędkarskiej, która stanowi podstawę przygody z wędkowaniem. Jak ją uzyskać? Niezbędne jest zapoznanie się z regulaminem amatorskiego połowu ryb w Polsce oraz z przepisami Ustawy o rybactwie śródlądowym. Swoją wiedzę poświadczamy egzaminem, który obejmuje zagadnienia, takie jak postępowanie ze złowionymi rybami, dozwolone warunki łowienia, limity ochronne, wymagania sprzętowe, czy charakterystyka gatunków zamieszkujących polskie wody. Aby go odbyć, musimy skontaktować się z najbliższym kołem Polskiego Związku Wędkarskiego, a także uiścić odpowiednią opłatę. Po zdanym egzaminie udajemy się do starostwa powiatowego, gdzie składamy wniosek, dołączając zaświadczenie, dwa zdjęcia oraz dowód uiszczenia opłaty skarbowej.

Jednak czy na tym koniec? Okazuje się, że nie. Należy pamiętać, że każdy zbiornik ma jakiegoś właściciela. Aby nasza przygoda z wędkarstwem była w pełni legalna, należy więc uzyskać stosowane pozwolenie od osoby fizycznej, gospodarstwa rybackiego, czy Polskiego Związku Wędkarskiego. Ważne jest także, by podczas wędkowania stale mieć przy sobie Kartę Wędkarską i dokument potwierdzający dokonanie opłaty za możliwość korzystania ze zbiornika wodnego. Należy także pamiętać o podstawowych informacjach zawartych w Regulaminie Amatorskiego Połowu Ryb, tak by znać aktualne dane odnośnie sprzętu, czy limitów ochronnych.

Podstawa wędkowania - sprzęt

Oczywiście, żeby wędkowanie było udane, musimy posiadać odpowiedni sprzęt. Dobrze dobrane wyposażenie odgrywa ogromną rolę, ponieważ wpływa dodatnio na naszą skuteczność i komfort, a co za tym zwiększa zadowolenie. Oczywiście na początek warto korzystać z podstawowych narzędzi, tak by przekonać się, czy wędkowanie rzeczywiście jest aktywnością dla nas i by sprawdzić, jaka metoda najbardziej do nas pasuje.

Od czego warto zacząć? Jeśli wybierzemy metodę spławikową, czyli jedną z najbardziej polecanych dla osób początkujących, warto wybrać elementy, takie jak bat, żyłka, spławik, kilka ołowianych kulek i haczyk. Należy także zadbać, by chwile spędzone na wędkowaniu były już od pierwszych minut synonimem wypoczynku i odprężenia. Żeby tak było, warto wybrać odpowiednie siedzisko i podpórkę na wędkę. Wszystkie te elementy znajdziesz na naszej stronie www, gdzie możesz wybierać spośród setek dostępnych modeli. Jeśli nie jesteś pewien, jakiego wyboru dokonać i co okaże się praktyczne, zapytaj o poradę naszych ekspertów.