Niektórym z nas marzy się wielogodzinne stanie w wodzie z wędką lub siedzenie na brzegu rzeki czy jeziora i czekanie, aż ryba zacznie brać. Wędkarstwo, bo o nim mowa, pozwala na relaks po całotygodniowym wysiłku, skupienie rozbieganych myśli i przebywanie blisko natury, co często zaleca się jako mające działanie relaksujące i pozwalające na uzupełnienie nadwątlonych sił.

Jednak kiedy chcemy zacząć zajmować się wędkowaniem, często mamy wiele pytań i nie jesteśmy pewni, jakie działania podjąć najpierw ani jaki sprzęt warto na początku kupić. Na początku warto porozmawiać na ten temat z kimś bardziej doświadczonym, a może nawet wybrać się z nim na ryby i poobserwować, czy taki sposób spędzania wolnego czasu na pewno nam odpowiada.

 

Karta wędkarska

Gdy już będziemy pewni, że wędkowanie to hobby, któremu chcemy poświęcić swój wolny czas, to niezbędne jest wyrobienie sobie karty wedkarskiej. Bez niej łowienie ryb jest nielegalne i możemy dostać mandat albo nawet być oskarżonymi o kłusownictwo. Aby zdobyć kartę, należy zgłosić się do najbliższego koła Polskiego Związku Wędkarskiego i umówić na egzamin ze znajomości przepisów dotyczących łowienia ryb. Po zdanym egzaminie otrzymujemy zaświadczenie, które należy przedstawić w starostwie powiatowym, dołączając do niego zdjęcia i potwierdzenie uiszczenia odpowiedniej opłaty skarbowej. To pozwoli nam na otrzymanie karty wędkarskiej, czyli dokumentu umożliwiającego legalne uprawianie naszego nowego hobby.

 

Akcesoria wędkarskie

Aby rozpocząć wędkowanie, oprócz pozwolenia niezbędny jest również odpowiedni sprzęt. Z uwagi na to, że dobrej jakości akcesoria wędkarskie są dość drogie, przed zakupem niezbędnych produktów warto poradzić się bardziej doświadczonych osób oraz dokładnie zapoznać się z opiniami zamieszczonymi na forach tematycznych. Najważniejszy jest przede wszystkim zakup wędziska, ale nie zapominajmy również o takich elementach jak dobrej jakości kołowrotek, żyłka czy haczyki, ponieważ mogą one w dużej mierze wpływać na to, czy nasze połowy okażą się udane.