W dużej mierze to spławik wędkarski decyduje o powodzeniu w wędkowaniu. Choć rynek oferuje mnóstwo spławików, to warto zwrócić uwagę na te najwyższej jakości. Spławiki mogą być bowiem wykonane z różnych materiałów: drewna czy tworzywa. To właśnie drewniane spławki są wysokiej jakości, jest ich szeroki wybór, a drewno, jako materiał ekologiczny i biodegradowalny jest najlepszym wyborem dla każdego.

Z czego powstaje spławik?

Najlepsze spławiki, jak już wspomniano, powstają z drewna, jednak wybór odpowiedniego jego gatunku jest sprawą kluczową. Nie każde drewno nadaje się na spławik. Najlepszym rodzajem drewna jest to o jak najniższym stopniu gęstości. To sprawia, że drewno jest wyjątkowo lekkie i unosi się na wodzie. Najlżejszym drewnem na świecie jest to, pozyskiwane z balsy, której gatunkowa nazwa to Ogorzałka Wełniasta. To drzewo rosnące w Ameryce Środkowej, Południowej oraz na Karaibach. Pozyskiwane z niego drewno jest lżejsze od korka. Cecha ta sprawia, że balsa znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, w tym również w produkcji spławików. W naszej fabryce praktycznie wszystkie spławiki wykonywane są właśnie z balsy.

Jak wygląda produkcja spławików z drewna?

Zanim drewno do produkcji spławików trafi do fabryki, pokonuje ono długą drogę przez morze, płynąc z Ameryki Południowej do Europy, przechodząc w międzyczasie wiele testów i prób związany z jego jakością i bezpieczeństwem. Ze względu na różnorodność każdej partii balsy i zmiennymi jej cechami dotyczącymi na przykład poziomu twardości, każda dostawa jest znakowana i przeznaczana do produkcji określonych modeli spławików. Tych jest ogromna ilość. Każdy spławik zostaje na początku wytwarzania wytoczony w obrabiarce numerycznej , zgodnie z projektem pochodzącym z komputera. Gotowe korpusy spławików są barwione w lakierze bejca na różnorodne kolory. Kolejnym etapem jest nawiercenie odpowiednich otworów, w które wklejane są inne elementy spławików, takie jak kile czy antenki oraz tulejki. Następnie spławiki są malowane na odpowiednie kolory i lakierowane powierzchniowo, co ma zabezpieczyć je przed działaniem czynników zewnętrznych a następnie suszone. W ostatnim etapie domalowywane są ręcznie drobne elementy (np. paski na antenach) i spławiki są znakowane logiem firmy i pakowane. Tak przygotowane trafiają do sprzedaży.

Dlaczego spławiki drewniane są najlepszym wyborem?

Wybór materiału, z jakiego wykonany jest spławik, wydaje się oczywisty – drewno jest materiałem ekologicznym, bezpiecznym dla środowiska, co dla wędkarzy ma niebagatelne znaczenie. Warto dodać, że najlepsze spławiki z balsy są malowane i pokrywane bezpiecznymi, ekologicznymi farbami i lakierami wodnymi, które nie przynoszą żadnych szkód ekosystemowi. Spławiki drewniane to także ogromny wybór różnorodnych modeli oraz bardzo wysoka jakość, która gwarantuje przyjemność z wędkowania.