Główki jigowe to produkty chętnie wykorzystywane przez spinningistów podczas polowania na drapieżniki, w tym sandacze. Charakterystyczna budowa sprawia, że dzięki tym akcesoriom można skutecznie uzbroić przynęty sztuczne, wśród których warto wymienić, chociażby twistery, rippery czy koguty. Mocowanie na główce odbywa się przy pomocy pierścieni albo cienkiego drucika, co jest dużym ułatwieniem podczas używania delikatnych gumowych przynęt. Jak prawidłowo dobrać główki jigowe do połowu sandacza?

Rodzaje główek jigowych

Wśród dostępnych na rynku główek jigowych istnieje spore zróżnicowanie pod kilkoma względami. Produkty te różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim wielkością i wagą, dopasowywaną do wielkości zbrojonej przynęty, a także ryby, na którą wędkarz ma zamiar polować. Akcesoria te mogą ważyć zarówno pięć, jak i trzydzieści gramów. Różne są także wielkości haków (od 6 do 12/0). Im główka jigowa waży więcej, tym większy zazwyczaj jest również rozmiar haka.

Poszczególne modele różnią się też kolorem i kształtem. W sklepach wędkarskich można spotkać klasyczne główki kuliste, jak również trójkątne i eliptyczne. Dzięki tak dużemu zróżnicowaniu tych akcesoriów każdy wędkarz jest w stanie znaleźć konkretny rodzaj główek jigowych, który będzie odpowiadać jego osobistym preferencjom.

Czym kierować się podczas wyboru główek jigowych na sandacza?

Wybierając główki jigowe na sandacza, trzeba skupić się przede wszystkim na właściwym doborze wielkości haczyka, który należy dostosować do rozmiaru gumowej przynęty, na którą wędkarz będzie łowił tego drapieżnika. Haczyk nie może być ani za krótki, ani za długi. Jeśli będzie zbyt krótki, ryba nie będzie mogła się na nim zaciąć. Jeżeli jednak będzie nadmiernie długi, to przynęta nie będzie dobrze pracować i tym samym nie zwabi ryby i będzie bezużyteczna. Wielkość należy dobrać w taki sposób, aby punkt wyjścia haka  znajdował się ciut za połową długości korpusu.

Zastanawiając się nad wyborem odpowiednich główek jigowych do połowu sandacza, należy wziąć pod uwagę również ich kształt i gramaturę, która dopasowywana jest do rodzaju zbiornika, w którym będziemy łowić. Przy płytkich zbiornikach lub półkach skalnych lepiej sprawdzą się modele o niższej wadze, które nie będą szybko opadać na dno. Natomiast w przypadku głębszych akwenów, gdzie najczęściej spotkać można te drapieżniki, lepiej zastosować cięższe modele o wadze 15-20 g. Nie jest to jednak sztywna zasada, której należy się kurczowo trzymać. Przy wyborze ważne jest doświadczenie wędkarza oraz metoda prób i błędów.

Wybór odpowiedniej wagi oraz rozmiaru haczyka to jeszcze nie koniec, ponieważ należy skupić się także na jakości wykonania główek jigowych. Warto wybierać modele produkowane z trwałej i odpornej na uszkodzenia stali węglowej, które wyposażone są w haki z chemicznie ostrzonymi grotami. Ze względu na swoją solidność tego typu akcesoria będą w stanie poradzić sobie z każdym drapieżnikiem.