Wędkarze często inwestują w dobre kołowrotki, wędki i przynęty, oszczędzając na zbędnych ich zdaniem gadżetach. Wielu z nich uważa, że okulary przeciwsłoneczne nie są im potrzebne podczas łowienia, a jeśli nawet, to spokojnie wystarczą najtańsze plastiki kupione na wakacyjnym bazarku. Nic bardziej mylnego! Porządne okulary wędkarskie dbają o zdrowie, bezpieczeństwo i komfort wędkarza. A na nich nie warto oszczędzać!

Widoczność nad wodą

Zacznijmy od kluczowej kwestii – bezpieczeństwa. Promienie słoneczne są niezwykle szkodliwe dla człowieka. Skórę zazwyczaj zabezpieczamy przed nimi specjalnymi kremami z filtrami, powinniśmy więc także zadbać o ochronę oczu. Najtańsze okulary z ulicznego stoiska zazwyczaj nie mają odpowiednich filtrów. Jeśli więc chcemy, by promienie nie uszkodziły naszego wzroku, powinniśmy zakupić profesjonalne okulary wędkarskie, które blokują promienie UV A, B i C. Okulary wędkarskie to okulary polaryzacyjne. Dają one zupełnie inny komfort wędkowania, bez nadwyrężania oczu. Filtr polaryzacyjny sprawia, że promienie odbijające się od powierzchni wody nie oślepiają nas, a w dodatku nie musimy wytężać wzroku by zajrzeć wgłąb wody. Nasze źrenice rozszerzają się, wpada do nich więcej światła i widzimy co dzieje się pod wodą nawet w pochmurne dni.

Inne zalety

Dobre okulary wędkarskie są przydatne nad wodą jeszcze z kilku innych powodów. Po pierwsze, chronią nasze oczy przed uszkodzeniami mechanicznymi. Wytrzymałe okulary nie pozwolą, by do oka dostała się szczytówka wędki, haczyk, czy niefortunnie wisząca gałąź. Po drugie, dobre okulary wędkarskie są zazwyczaj bardzo lekkie. To z kolei sprawia, że nie musimy martwić się, gdy podczas podbierania ryby wpadną nam do wody. Po prostu będą dryfowały po jej powierzchni. Dlaczego jeszcze warto kupić dobre okulary? Są one produkowane tak, by miały ergonomiczny kształt. Nie ma w nich cienkich drucików, które wpijają się boleśnie za uszami. Okulary wędkarskie doskonale zakrywają oczy i świetnie trzymają się twarzy. Producenci tacy jak Solano oferują ponadto wiele różnych modeli, wśród których można znaleźć takie o ciekawym designie. Sprawdzą się więc świetnie nie tylko na łódce czy brzegu, ale też na wakacjach z rodziną i podczas wycieczki rowerowej.