Wędkarstwo wynagradza cierpliwych, konsekwentnych i dobrze przygotowanych. Nie namawiamy, by być pesymistą i zakładać najgorsze scenariusze załamania pogody czy awarii sprzętu podczas wędkowania, ale warto być pragmatycznym i przygotowanym na każde warunki wędkarzem. W torbie, oprócz niezbędnych przyborów: przynęt, haczyków, zapasowych żyłek i innych akcesoriów – warto znaleźć miejsce dla tubki kleju.

Specyfika neoprenowych klejów wędkarskich

Dedykowane dla wędkarzy kurtki, czapki, rękawiczki, wodery, wodoodporne buty są testowane i poddawane szczegółowej kontroli, jak zniosą niskie temperatury, wilgoć i inne ekstremalne warunki, które towarzyszą na rybach. Nawet niezawodna odzież wędkarska czy sprzęt biwakowy potrzebuje czasem szybkiej naprawy, łatki czy podklejenia. Neopren to szczególnie popularny w wędkarstwie materiał. Jest lekki, wodoszczelny i izolujący. Wykorzystuje się go w produkcji odzieży sportowej i ochronnej. Mieszanki neoprenowe wykorzystywane są także jako element w konstrukcji pontonów, łodzi pneumatycznych, uszczelek, tkanin podgumowanych. Jest on często obecny tam, gdzie jest woda i aktywność z nią związana.

Czasem przy używaniu rzeczy z neoprenu zdarzają się wypadki – uszkodzenie woderów, dziura w pontonie po wpłynięciu w zarośla, rozdarcie piankowego kombinezonu. Nie ma sensu wymiana całości – w takich wypadkach pomaga klej neoprenowy. Działa szybko i skutecznie, ma właściwości kleju błyskawicznego, z mocą i elastycznością klejów dla profesjonalistów. Po kilkunastu sekundach od aplikacji osiąga właściwości klejące, po ok. 30 minutach trwałość, po upływie doby jest w pełni zawiązany z materiałem.

Kleje neoprenowe pomagają w naprawach rozdarć, dziur i pęknięć w woderach, butach i spodniach wodoodpornych, odzieży piankowej czy rękawicach. Wykazują dużą skuteczność przy naprawach akcesoriów gumowych, takich jak poszycie pontonu. Odzież sportowa z pianki do surfingu, nurkowania, nart wodnych, także wpisuje się w działanie tego rodzaju kleju. Producenci zadbali także o estetykę – neoprenowe kleje dostępne są w kilku kolorach – szarym, czarnym, zielonym i innych, aby naprawiane miejsce nie odznaczało się od całości klejonej powierzchni. Do zalet kleju należy także stosunek jakość-cena: za tubkę o wielkości 25 ml, zapłacimy ok. 30 zł, a jej pojemność pozwala na dokonanie wielu napraw. Dodatkowo jest on łatwy w aplikacji, dzięki kształtowi opakowania – bez problemu można go użyć w warunkach wędkowania, warto jednak pamiętać o osuszeniu klejonej powierzchni.