Spławik wędkarski to podstawowy element zestawu wędkarzy łowiących wieloma metodami. Jego głównym zadaniem jest sygnalizacja brania w momencie pochwycenia przynęty przez rybę. W związku z tym bardzo często decyduje o powodzeniu połowu. Spławiki produkowane są z różnych surowców. Jednym z nich jest balsa. To w pełni biodegradowalny i bezpieczny dla środowiska naturalny materiał drewniany. Czy sprawdza się jako materiał na spławik? Zapraszamy do lektury.

Balsa – czym jest ten materiał?

Balsa, a właściwie ogorzałka wełnista, to gatunek drzewa rosnącego głównie w krajach Ameryki Południowej. W środowisku naturalnym występuje także w Ameryce Środkowej oraz państwach karaibskich. Najczęściej uprawiana jest na nadmorskich brzegach ciągnących się wzdłuż wybrzeży Oceanu Atlantyckiego. Maksymalna wysokość ogorzałki wełnistej to około 15 metrów. Drewno tego drzewa ma jasny kolor i jednolitą strukturę. W przeciwieństwie do innych rodzajów drewna jest pozbawione słojów, sęków oraz pozostałych wad utrudniających jego obróbkę. Dzięki temu balsa to popularny materiał modelarski. Chętnie korzystają z niej również inżynierowie budujący jachty, tratwy oraz obiekty latające, np. szybowce.

Jakie właściwości ma balsa?

Niezwykła popularność balsy wynika z właściwości tego materiału. Jest on lekki, miękki, sprężysty i łatwy w obróbce, a przy tym bardzo trwały. Drewno balsy jest dwa razy lżejsze od korka, który w powszechnej opinii uchodzi za niezwykle lekki materiał. Ze względu na niewielką gęstość doskonale unosi się na wodzie, co ma ogromne znaczenie przy produkcji zarówno obiektów pływających, jak i sprzętu wykorzystywanego w ratownictwie wodnym. Doceniają to także producenci akcesoriów wędkarskich. Zdecydowana większość wysokiej jakości spławików do wędkarstwa spławikowego i gruntowego wykonywana jest właśnie z tego materiału.

Spławiki z balsy – najlepsze modele dostępne na rynku

Aby spławik przelotowy czy typu waggler spełniał swoją podstawową funkcję i precyzyjnie sygnalizował branie, musi dobrze unosić się na wodzie. W związku z tym powinien być produkowany z materiału o niewielkiej gęstości. Dodatkowo musi być trwały i odporny na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Wszystkimi tymi właściwościami charakteryzują się spławiki z balsy. Łatwość obróbki tego materiału sprawia, że wytwarzanie akcesoriów w różnych rozmiarach i kształtach nie stanowi żadnego problemu.

Niewątpliwą zaletą balsy jest też fakt, że jest to materiał ekologiczny i w pełni biodegradowalny. Dzięki temu nie stanowi zagrożenia dla środowiska naturalnego. Niestety nie można tego powiedzieć o spławikach z tworzyw sztucznych. Modele te nie rozkładają się samoistnie, przez co wpływają na degradację przyrody. Jeśli jesteś świadomym wędkarzem, który dba o otaczający go ekosystem, wybór w tym przypadku jest dla Ciebie oczywisty.