Kotwica wędkarska to zbudowany z dwóch lub trzech ramion hak wykorzystywany w alternatywie dla tradycyjnych haczyków. Umieszczona na kotwicy przynęta wabi ryby, dzięki czemu wędkarz ma szansę złowić swój wymarzony okaz. Po pobraniu przynęty kotwica odpowiada za bezpieczny hol ryby do brzegu. W dzisiejszym artykule przedstawimy najważniejsze zasady doboru kotwic wędkarskich. Zachęcamy do lektury dalszej części wpisu.

Co wyróżnia kotwice wędkarskie?

Wśród wielu dostępnych na rynku akcesoriów wędkarskich szczególną grupę stanowią kotwice. Od standardowych haczyków odróżnia się specjalna budowa. W zależności od rodzaju kotwice zbudowane są z dwóch lub trzech rozstawionych po obwodzie ramion, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej jest umieścić na nich większe przynęty służące do połowu największych okazów. Co ważne, kotwice mogą być wykorzystywane wyłącznie przy wędkowaniu na przynęty sztuczne typu wobler, twister, ripper czy pilker lub przy pojedynczym zestawie „na żywca”. Ze względu na fakt, że przy niewłaściwym użytkowaniu akcesoria te mogą być śmiercionośne dla ryby, nie zaleca się, by stosowali je początkujący wędkarze, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym hobby. Prawidłowe korzystanie z kotwic zwiększa szanse na złapanie naprawdę dużych okazów zarówno słodkowodnych, jak i morskich drapieżników.

Cechy dobrych kotwic wędkarskich

Kotwice wędkarskie to akcesoria pełniące bardzo ważną funkcję w trakcie polowania na ryby drapieżne. Są odpowiedzialne za stabilne utrzymanie najpierw samej przynęty, a następnie przynęty oraz złapanej na hak ryby. W związku z tym dobra kotwica musi być solidna, trwała i odporna na ścieranie podczas intensywnego użytkowania. Nie mniej ważna jest także ostrość grotów. Muszą być one na tyle ostre, aby gładko wchodziły w pysk ryby, nie robiąc jej przy okazji zbyt dużej krzywdy. Najlepsze kotwice wędkarskie mają chemicznie ostrzone groty, co zapewnia najwyższą możliwą jakość ostrzy.

Na co warto zwracać uwagę przy wyborze kotwic?

Wybór odpowiednich kotwic wędkarskich nie jest bardzo łatwym zadaniem. Pod uwagę należy wziąć bowiem kilka istotnych parametrów. Bardzo ważny jest materiał wykonania (najlepsze kotwice produkowane są ze stali) oraz ostrość grotów. Poza tym liczy się również rozmiar. Należy dobierać go do wielkości przynęty, a co za tym idzie ryby, na którą wędkarz ma zamiar polować. Długość kotwicy nie powinna przekraczać 2/3 długości używanej przynęty sztucznej. Dzięki temu końcówka koguta będzie mogła pracować w wodzie, co z pewnością zwabi ryby i zachęci je do żywszych ataków. W przypadku połowu na żywą przynętę rozmiar kotwicy należy dobierać do wielkości używanego „żywca”.