Uprawia je czynnie wiele osób, a do grona pasjonatów dołączają kolejni i to w bardzo różnym wieku. Czasami dziadkowie zarażają tym hobby już swoich kilkuletnich wnuków. Jest to możliwe, bo nie musimy spełniać żadnych wymogów kondycyjnych czy przechodzić przez długotrwałe przygotowania. Jedyne czego potrzebujemy to przystosowany do naszych umiejętności sprzęt.

Jak dobrać odpowiedni sprzęt dla początkującego wędkarza?

Początkujący adept sztuki wędkowania może nabawić się niezłego zawrotu głowy, próbując skompletować swój pierwszy sprzęt. Wędka składa się z wędziska, żyłki, czasem kołowrotka, spławika, ołowianych obciążników do wyważenia spławika i haczyka. Niby prosty zestaw, ale już samo wędzisko może mieć kilkadziesiąt rodzajów, długości i materiałów kosmicznej technologii, z których jest wykonane. Nie mówiąc o cenie nawet kilku tysięcy złotych. Od czego zacząć?

Wędzisko

Długość wędziska rozpoczyna się od mniej więcej 2 m i może osiągać nawet kilkanaście metrów. Dla osoby początkującej spokojnie wystarczy takie 2-4 metrowe. W zależności od materiałów, z jakich jest wykonane, może mieć też różną wagę. Na to warto zwracać uwagę, jeśli wędka ma być np. dla dziecka.

Kołowrotek

Wynalezienie kołowrotka i przelotek umożliwiło wprowadzenie do wędkowania zupełnie nowych technik. Dzięki nim znacznie zwiększył się zasięg wędki bez konieczności przedłużania wędziska. Choć spokojnie można rozpoczynać przygodę z łowieniem ryb bez niego, to jednak warto chyba od początku uczyć się też techniki.

Haczyki

Szczegółowo można o nich przeczytać w innym wpisie na naszym blogu. W ogromnym skrócie ich rozmiar i rodzaj dopasowujemy do rodzaju przynęty i ryby, jaką planujemy łowić.

Pozostały ekwipunek

Warto też się rozejrzeć za wyposażeniem, które ułatwi nam dbanie o bezpieczeństwo, zdrowie czy wygodę. To się znajdą np. kamizelki ratunkowe, buty, czapki, rękawiczki, polary i kurtki chroniące przed wilgocią i zimnem.